Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka

"Jeśli będziesz naśladował Maryję, jeśli będziesz stawał się coraz bardziej do Niej podobny, wówczas Jezus będzie mógł na miarę twojego oddania ukochać cię taką miłością, jaką Ją ukochał"
ks. T. Dajczer "Rozważania o wierze"

„U PROGU DNIA” - Jaki masz świat wartości?

„U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 9. 05. 2018 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
Środa 6 Tygodnia Wielkanocnego (Rok B, cykl II)

JAKI MASZ ŚWIAT WARTOŚCI ?

Szczęść Boże – wszystkim!

W dzisiejszej Ewangelii Jezus mówi nam, że „przyjdzie Duch Prawdy, i doprowadzi nas do całej prawdy”.

Zdanie to może się nam wydawać nie całkiem jasne. O ile bowiem w życiu Apostołów bardzo łatwo zobaczyć spełnienie się tych słów, o czym świadczy samo Zesłanie Ducha Świętego, a potem także wprost brawurowe wyprawy apostolskie, o tyle w naszym życiu nie widzimy tak spektakularnych wydarzeń, i nie porywamy się na tak przebojowe apostolstwo, bo też nie mamy takich olśnień i takiej odwagi, jak Apostołowie...

Czy zatem trzeba nam się pogodzić z faktem, że tamte czasy już nie wrócą?

Absolutnie nie! Wszak żyjemy w epoce Ducha Świętego! Trzeba tylko szerzej otworzyć oczy, a także wiedzieć, gdzie patrzeć.

Przypuszczam, iż w życiu każdego kapłana pełno jest takich wydarzeń. Pozwólcie, drodzy słuchacze, że skorzystam z osobistych wspomnień. Właśnie niedawno odprowadzałem na cmentarz jednego z moich parafian, śp. pana Bernarda Mrowca, niezwykle skromnego, 82-letniego staruszka, który tylko wówczas nie przychodził do kościoła na codzienną Eucharystię, gdy był chory. Najbardziej cieszyłem się na kolędę u niego, bo wtedy zwykle dochodziło do ciekawego wyznania. Pan Bernard zasiadał się głębiej w fotelu, i bardzo przejęty pytał, czy może podzielić się ze mną jednym ze swoich króciutkich kazań, jakie sam sobie w głowie układał.

Oto kazanie o wartościach. Posłuchajmy:

„Każdy człowiek ma swój własny świat wartości; a właściwie każdy sam go sobie tworzy.

Są wartości obiektywne i subiektywne; takie, które wszyscy uznają, i takie, które w oczach innych są bezwartościowe, a nawet „anty-wartościowe”.

Każdy ma swoją własną skalę oceny; własny punkt widzenia.

Dla jednych liczą się tylko takie pojęcia jak: pieniądz, kariera, dom, konto bankowe, samochód, zdrowie, powodzenie, przyjemności zmysłowe, wygodny tryb życia...

Inni w świecie wartości umieszczają rzetelną pracę, serdeczną przyjaźń, zgodę małżeńską, harmonię w rodzinie, użyteczność dla innych...

Jeszcze inni stawiają sobie wysokie wymagania: panowanie nad sobą, asceza życia, mocny charakter, piękno duszy, kontakt z Bogiem, miłość nadprzyrodzona, pamięć o życiu wiecznym...

Jakaż różnica istnieje w skali ludzkiego wartościowania?!! Jakże diametralnie różni się jeden świat wartości od drugiego?!!

W myśl słów Chrystusa - „Gdzie skarb twój, tam serce twoje!” - można by retorycznie zapytać:

Powiedz mi co kochasz? – a powiem Ci, kim jesteś! Amen.”

Czy to nie Duch Święty prowadził pana Bernarda do takich odkryć? Człowieka bardzo prostego, ale zasłuchanego w Boga...

Trzy światy wartości: pierwszy – bardzo przyziemny; drugi – piękniejszy, bo dotyczący pięknego życia człowieka na ziemi; i ten trzeci – sięgający daleko poza ten świat, aż do świata Miłości Nieskończonej... Prośmy Ducha Świętego, aby doprowadził nas do całej Prawdy. Dobrego dnia!


© Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka


DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd