Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka

"Człowiek staje się chrześcijaninem, kiedy staje się dzieckiem, kiedy zaczyna go zdumiewać szaleństwo miłości Boga Ojca"
ks. T. Dajczer "Rozważania o wierze"

„U PROGU DNIA” - Jaki masz świat wartości?

„U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 9. 05. 2018 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
Środa 6 Tygodnia Wielkanocnego (Rok B, cykl II)

JAKI MASZ ŚWIAT WARTOŚCI ?

Szczęść Boże – wszystkim!

W dzisiejszej Ewangelii Jezus mówi nam, że „przyjdzie Duch Prawdy, i doprowadzi nas do całej prawdy”.

Zdanie to może się nam wydawać nie całkiem jasne. O ile bowiem w życiu Apostołów bardzo łatwo zobaczyć spełnienie się tych słów, o czym świadczy samo Zesłanie Ducha Świętego, a potem także wprost brawurowe wyprawy apostolskie, o tyle w naszym życiu nie widzimy tak spektakularnych wydarzeń, i nie porywamy się na tak przebojowe apostolstwo, bo też nie mamy takich olśnień i takiej odwagi, jak Apostołowie...

Czy zatem trzeba nam się pogodzić z faktem, że tamte czasy już nie wrócą?

Absolutnie nie! Wszak żyjemy w epoce Ducha Świętego! Trzeba tylko szerzej otworzyć oczy, a także wiedzieć, gdzie patrzeć.

Przypuszczam, iż w życiu każdego kapłana pełno jest takich wydarzeń. Pozwólcie, drodzy słuchacze, że skorzystam z osobistych wspomnień. Właśnie niedawno odprowadzałem na cmentarz jednego z moich parafian, śp. pana Bernarda Mrowca, niezwykle skromnego, 82-letniego staruszka, który tylko wówczas nie przychodził do kościoła na codzienną Eucharystię, gdy był chory. Najbardziej cieszyłem się na kolędę u niego, bo wtedy zwykle dochodziło do ciekawego wyznania. Pan Bernard zasiadał się głębiej w fotelu, i bardzo przejęty pytał, czy może podzielić się ze mną jednym ze swoich króciutkich kazań, jakie sam sobie w głowie układał.

Oto kazanie o wartościach. Posłuchajmy:

„Każdy człowiek ma swój własny świat wartości; a właściwie każdy sam go sobie tworzy.

Są wartości obiektywne i subiektywne; takie, które wszyscy uznają, i takie, które w oczach innych są bezwartościowe, a nawet „anty-wartościowe”.

Każdy ma swoją własną skalę oceny; własny punkt widzenia.

Dla jednych liczą się tylko takie pojęcia jak: pieniądz, kariera, dom, konto bankowe, samochód, zdrowie, powodzenie, przyjemności zmysłowe, wygodny tryb życia...

Inni w świecie wartości umieszczają rzetelną pracę, serdeczną przyjaźń, zgodę małżeńską, harmonię w rodzinie, użyteczność dla innych...

Jeszcze inni stawiają sobie wysokie wymagania: panowanie nad sobą, asceza życia, mocny charakter, piękno duszy, kontakt z Bogiem, miłość nadprzyrodzona, pamięć o życiu wiecznym...

Jakaż różnica istnieje w skali ludzkiego wartościowania?!! Jakże diametralnie różni się jeden świat wartości od drugiego?!!

W myśl słów Chrystusa - „Gdzie skarb twój, tam serce twoje!” - można by retorycznie zapytać:

Powiedz mi co kochasz? – a powiem Ci, kim jesteś! Amen.”

Czy to nie Duch Święty prowadził pana Bernarda do takich odkryć? Człowieka bardzo prostego, ale zasłuchanego w Boga...

Trzy światy wartości: pierwszy – bardzo przyziemny; drugi – piękniejszy, bo dotyczący pięknego życia człowieka na ziemi; i ten trzeci – sięgający daleko poza ten świat, aż do świata Miłości Nieskończonej... Prośmy Ducha Świętego, aby doprowadził nas do całej Prawdy. Dobrego dnia!


© Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka


DMC Firewall is a Joomla Security extension!