Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka

"Na próżno gimnastykowalibyście wasze umysły, na próżno napełniali głowę rozlicznymi pięknymi i potrzebnymi wiadomościami, jeżeliby zabrakło tego wewnętrznego dziecięcego stosunku do Niepokalanej jako do Matki, Hetmanki i Nadziei naszej."
Św. Maksymilian M.Kolbe "Pisma"

„U PROGU DNIA” - Słuchanie - Boski Dar

„U PROGU DNIA”  w  Radiu Katowice – Środa  –  30. 01. 2019 r.,  g. 6.15 –  ks. Stefan Czermiński
Środa 3 tygodnia Okresu Zwykłego (Rok 1, cykl C)  

SŁUCHANIE - BOSKI  DAR

Szczęść Boże – wszystkim słuchaczom!
Słowo „słuchacz” pasuje mi bardzo nie tylko do radia, ale może jeszcze bardziej do naszej wiary. Święty Paweł mówi, że wiara rodzi się ze słuchania... Czy człowiek jest w pełni człowiekiem, jeśli nie potrafi słuchać? Może niektórym wiara chrześcijańska kojarzy się bardziej z mówieniem, głoszeniem, z apostolstwem, ale czy można by było głosić, gdyby nie było słuchaczy? Słuchanie jest czymś bardzo ludzkim, a jednocześnie czymś bardzo głęboko związanym z miłością, z mądrością i z wiarą. „Gdzie brakuje słuchania – mówił zaginiony ks. Krzysztof Grzywocz – człowiek czuje się obco – jak ktoś, kto nie ma domu”.


    Dzisiejsza Ewangelia opisuje przepiękną scenę, której ukrytym bohaterem jest właśnie słuchanie. Nauczający Jezus, który siedzi sobie w łodzi, zacumowanej w pewnej odległości od brzegu, i – zasłuchany tłum.
Zresztą – spróbujmy uruchomić naszą wyobraźnię i wsłuchajmy się w treść tej Ewangelii:
    „ Jezus... wszedł do łodzi i usiadł..., a cały tłum stał na brzegu jeziora. I nauczał ich wiele w przypowieściach, i mówił im: "Słuchajcie: Oto siewca wyszedł siać. A gdy siał, jedno ziarno padło na drogę; i przyleciały ptaki, i wydziobały je. Inne padło na grunt skalisty, gdzie nie miało wiele ziemi, i wnet wzeszło, bo nie było głęboko w glebie. Lecz po wschodzie słońca przypaliło się i uschło, bo nie miało korzenia. Inne padło między ciernie, a ciernie wybujały i zagłuszyły je tak, że nie wydało owocu. Inne wreszcie padły na ziemię żyzną i wydały plon... trzydziestokrotny, sześćdziesięciokrotny i stokrotny". I dodał: "Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha!" ”
    Jezus, choć nie stawia nam żadnego pytania, tylko maluje słowami kolejne obrazy, to jednak w podtekście – owo niepostawione pytanie rozbrzmiewa z coraz większą siłą: „Jaką jesteś glebą? Jak traktujesz Jezusa? Jak słuchasz? Czy skupiłeś się na tym co mówi? Czy odkrywasz, że dzięki Jego słowom ocalejesz na wieczność? Że będziesz szczęśliwy i nieśmiertelny? Czy też jesteś rozproszony i zwracasz tylko uwagę na sensacje, które, choć robią wrażenie, to szybko pryskają jak bańka mydlana?
    Uczniowie, niewątpliwie zauroczeni swoim Nauczycielem, byli jednak równocześnie trochę rozproszeni, ale także i zaintrygowani tematem, bo w domu poprosili Jezusa o dalsze wyjaśnienia i w ten sposób problem słuchania znów został podjęty. Posłuchajmy:   
    „A gdy został sam, pytali Go ci, którzy przy Nim byli, o tę przypowieść. On im odrzekł: "Wam dana jest tajemnica królestwa Bożego. Dla tych zaś, którzy są poza wami, wszystko dzieje się w przypowieściach, aby patrzyli uważnie, a nie widzieli, słuchali uważnie, a nie rozumieli, żeby się nie nawrócili i nie była im odpuszczona wina'' ”.
    Cóż to za tajemnica, o której mówi Jezus do swoich uczniów, a której brak sprawia, że choć się patrzy, to się nie widzi, i choć się słucha, to się nie rozumie i, co gorsza, nie dostępuje się  przebaczenia swoich win?
Tajemnicą ową jest sam Jezus. W momencie, gdy uwierzymy w Jego obecność – tu i teraz, w naszym życiu, wtedy zaczynamy naprawdę słuchać. I zaczynamy słyszeć Jezusa, jak mówi do nas z kart Pisma świętego, a także przez różnych ludzi i przez nasze sumienie. Zaczynamy spostrzegać Jego mądrość i wyczuwać Jego pragnienie, aby nas ocalić. I niepostrzeżenie stajemy się dobrą glebą, która wydaje nieoczekiwane plony.          
    Dobrego dnia! – życzy wszystkim słuchaczom – ks. Stefan Czermiński


© Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka


DMC Firewall is a Joomla Security extension!