Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka

"Jeśli będziesz naśladował Maryję, jeśli będziesz stawał się coraz bardziej do Niej podobny, wówczas Jezus będzie mógł na miarę twojego oddania ukochać cię taką miłością, jaką Ją ukochał"
ks. T. Dajczer "Rozważania o wierze"

„U PROGU DNIA” - Kościół – miejsce przebudzenia się twojej duszy

U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 9. 11. 2016 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
Środa 32 Tygodnia Zwykłego (rok II) – Święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej

KOŚCIÓŁ – MIEJSCE PRZEBUDZENIA SIĘ TWOJEJ DUSZY

Szczęść Boże – wszystkim słuchaczom!

Dzisiaj obchodzimy święto rocznicy poświęcenia rzymskiej katedry Ojca Świętego, Bazyliki Laterańskiej, która jest najważniejszym kościołem świata i znakiem jedności wszystkich katolików. Potwierdza to napis na frontonie: „Matka i głowa wszystkich kościołów miasta i świata”. Bazylika powstała na początku 4 wieku. Jest imponująca. Ma 130 metrów długości oraz 5 naw. Została poświęcona Najświętszemu Zbawicielowi i dwóm Janom: Chrzcicielowi i Apostołowi.

Można by zapytać: dlaczego tak ważne są dla nas rocznice poświęcenia świątyni?

Ażeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto przyjrzeć się społecznościom, które same, własnymi środkami, wybudowały kościół. Dużo jest takich parafii, które postawiły świątynię dawno temu, w czasach komuny, oraz w naszych czasach.

Tak się stało w Zarzeczu, gdzie jestem proboszczem; podobnie było w sąsiednim Podlesiu, gdzie kościół ma już blisko 100 lat. Wysiłek budowy swojej świątyni i moment jej poświęcenia staje się chwilą niezwykłą, wręcz historyczną. Dana wspólnota nabiera wtedy wyjątkowej godności i tożsamości. Stworzyła bowiem materialne dzieło, które po pierwsze – świadczy o jej głębokiej wierze i odpowiedzialności za bliźnich, a po drugie, jest to stworzenie przestrzeni dla tajemniczego i cudownego działania samego Boga. Przestrzeni, gdzie można się spotykać z Bogiem, rozmawiać z Nim, a przede wszystkim przyjmować Jego Ciało i otrzymywać Jego przebaczenie.

Taka budowla, jak to potwierdzał wielokrotnie słynny religioznawca – Mircea Eliade – natychmiast wyznacza dla naszych ciał i dusz, centralny punkt świata. Dzięki temu zaczynamy czuć się bezpieczniej, ponieważ bliskość Boga oraz przesłanie Jego mądrości i miłości, pozwala nam łatwiej wszystko rozumieć, a także odkryć cel naszego życia.

Nic więc dziwnego, że dzisiejsza Ewangelia opowiada słynną scenę oczyszczenia świątyni przez Chrystusa. Jezus napotkał w świątyni chaos, który zamazywał przesłanie tej budowli, profanował jej święty charakter. Stąd żywiołowa reakcja Jezusa: „...Sporządziwszy sobie bicz ze sznurków, powypędzał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał. Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: Weźcie to stąd, a nie róbcie z domu mego Ojca targowiska!”

Interwencja Chrystusa, co ważne, była bardzo ryzykowna, łączyła się bowiem z niebezpieczeństwem śmierci. Przecież nie raz już chciano Jezusa ukamienować. Na szczęście zwyciężyła refleksja i ciekawość, w jaki sposób Jezus ten skandal wyjaśni. Jezus zapowiedział wtedy swoje zmartwychwstanie, (czego słuchacze oczywiście nie pojęli!), ale Jezus zwrócił także uwagę na coś bardzo szczególnego: na tajemniczą i mistycz-ną rolę, jaką pełni wobec nas każda świątynia, a w szczególności świątynia katolicka.

Otóż to tu właśnie, w kościele, odkrywamy i uczymy się być świątyniami; czyli istotami cielesno-duchowymi, które są świadome zdumiewającej prawdy, iż może w nas zamieszkać Bóg!

To zaś rodzi ogromne konsekwencje: pomaga nam być dobrymi ludźmi, pozwala być kochającymi się rodzinami, twórczymi wspólnotami i wreszcie – szlachetnym narodem, który nie pragnie zagrażać innym narodom, ale dzielić się z innymi swoim bogactwem duchowo-materialnym.

W tym listopadowym czasie czeka nas dużo ważnych Uroczystości: pojutrzejsze Święto Niepodległości, a za tydzień – sobotnie uznanie w Chrystusie naszego Pana i Króla w Łagiewnikach, i wreszcie uroczyste zakończenie naszego Synodu Archidiecezjalnego – w Niedzielę Chrystusa Króla, w naszej katedrze katowickiej. I zawsze ten sam cel: aby budować z nas i w nas – pełną miłości duchową świątynię, w której króluje Jezus!

Życzę wobec tego wszystkim głębokich przeżyć i dobrego dnia!


© Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka


DMC Firewall is a Joomla Security extension!