Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka

"Jeśli będziesz naśladował Maryję, jeśli będziesz stawał się coraz bardziej do Niej podobny, wówczas Jezus będzie mógł na miarę twojego oddania ukochać cię taką miłością, jaką Ją ukochał"
ks. T. Dajczer "Rozważania o wierze"

„U PROGU DNIA” - Jak nie zmarnować Wielkiego Postu?

U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 1. 03. 2017 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
Środa Popielcowa (rok A, cykl I)

JAK NIE ZMARNOWAĆ WIELKIEGO POSTU ?

Szczęść Boże – wszystkim słuchaczom!

Dzisiaj – dzień szczególny: Środa Popielcowa, która rozpoczyna Czas Wielkiego Postu, czas przygotowania się poprzez nawrócenie i pokutę do Największych Świąt Chrześcijaństwa! Do Uroczystości Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa...

Może zapytasz: A więc Popielec, Droga Krzyżowa, Adoracja, Rekolekcje Wielkopostne; to wszystko miałoby obejmować nasze nawrócenie...? Czy nie za dużo tego ksiądz wymienił? Kto, przy tym zagonieniu znajdzie na to czas?

Nie, nie za dużo, bo jeszcze nie wymieniłem Kazania Pasyjnego i Gorzkich Żali... Czyżbyś nie widział potrzeby swojego nawrócenia? Może uważasz, że wszystko jest u ciebie w porządku?

Powiesz: A co ma być nie w porządku? Jeśli nie popełniam większych grzechów, tylko takie drobne, codzienne... takie, które popełniają wszyscy, to czy tego nie można właśnie nazywać byciem w porządku? Gdyby wszyscy tak postępowali jak ja, to faktycznie – można by było zamknąć więzienia!

Posłuchaj jednak: Czy naprawdę chrześcijaństwo miałoby polegać na „nie popełnianiu większych przestępstw” ? Czy przypadkiem te „większe przestępstwa” nie pojawiają się zwykle wśród takich ludzi, dla których chrześcijaństwo, to zbiór wielu nieobowiązkowych, czasem dość dziwacznych, praktyk religijnych? No i to nudne pilnowanie się, żeby trzymać standardowy fason, nie wykluczający oczywiście „drobnych wpadek” (którymi nie warto się przejmować), jak np: jakichś kłamstewek, intryg i kłótni, jakichś drobnych oszustw, świństewek oraz imprez, po których musimy mieć całą niedzielę, aby dojść do siebie...

Chyba nie trudno spostrzec, że w takim wymyślonym przez nas chrześcijaństwie brakuje najważniejszego: brakuje Chrystusa.

Bo Chrześcijaństwo to prawdziwa i żywa więź z Chrystusem. To rozmowa z Nim, to odkrycie Jego Miłości, która przebacza właśnie te drobne, codzienne wpadki, które tak rozwalają nam życie rodzinne i płoszą pokój serca. Chrześcijaństwo to randki (tak tak!), to spotkania z zakochanym w tobie Chrystusem w Sakramentach, na które to spotkania On czeka z radością i często przekazuje ci jakąś niespodziewaną myśl, jakąś wskazówkę... A ta wskazówka czasem rzutuje na całe twoje życie, albo jest światłem w konflikcie, którym się dręczysz...

Chrześcijaństwo to radość, że nasze zmagania, to droga, która nas zaprowadzi do Nieba! Do prawdziwego szczęścia!

To dlatego w dzisiejszej Ewangelii Jezus prosi faryzeuszów, aby się opamiętali i przypomnieli sobie, że w postach, dobrych uczynkach i w modlitwie chodzi o prawdziwy kontakt z Bogiem, bo inaczej są one parodią organizowaną na własną chwałę, co się może skończyć nawet potępieniem... jak wszelkie kłamstwo i każda promocja fikcji.

Praktyki pokutne są powrotem do rzeczywistości, do przyznania się, że czasem chcemy konkurować z Bogiem, zamiast Go kochać i słuchać z pokorą!

Na koniec sensacyjna ciekawostka z Meksyku. W mieście Ciudad Juarez, zaliczanym do najniebezpieczniejszych miast świata, położonym na granicy z USA, zaobserwowano zaskakujący, bo 10-krotny spadek zabójstw. Gdy dotąd ginęło tam z rąk kartelów narkotykowych średnio około 3 i pół tysiąca osób rocznie, to obecnie jest mniej niż 300. Spadek liczby zabójstw rozpoczął się w roku 2013, gdy zaczęto budować w różnych punktach miasta kaplice adoracji, aby w nich adorować Chrystusa przez cały dzień i całą noc. Jest już ich kilkadziesiąt. I jeszcze coś! Równocześnie wzrosła 10-krotnie liczba kandydatów do kapłaństwa w tamtejszym seminarium! Ciudad Juarez się modli i przemienia !

Oto cel naszego wielkopostnego nawrócenia: aby Chrystus mógł wejść do naszego życia i je przemienić!

Dobrego dnia!


© Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka


DMC Firewall is a Joomla Security extension!