Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka

"Życzę by Niepokalana objęła Wasze serca w posiadanie i rozporządzała nimi wedle swego upodobania, byście mogli kiedyś rozniecać tę miłość ku Niej i budzić ufność wszędzie dookoła siebie, po całym świecie"
Św. Maksymilian M.Kolbe "Pisma"

„U PROGU DNIA” - Jak nie zmarnować Wielkiego Postu?

U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 1. 03. 2017 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
Środa Popielcowa (rok A, cykl I)

JAK NIE ZMARNOWAĆ WIELKIEGO POSTU ?

Szczęść Boże – wszystkim słuchaczom!

Dzisiaj – dzień szczególny: Środa Popielcowa, która rozpoczyna Czas Wielkiego Postu, czas przygotowania się poprzez nawrócenie i pokutę do Największych Świąt Chrześcijaństwa! Do Uroczystości Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa...

Może zapytasz: A więc Popielec, Droga Krzyżowa, Adoracja, Rekolekcje Wielkopostne; to wszystko miałoby obejmować nasze nawrócenie...? Czy nie za dużo tego ksiądz wymienił? Kto, przy tym zagonieniu znajdzie na to czas?

Nie, nie za dużo, bo jeszcze nie wymieniłem Kazania Pasyjnego i Gorzkich Żali... Czyżbyś nie widział potrzeby swojego nawrócenia? Może uważasz, że wszystko jest u ciebie w porządku?

Powiesz: A co ma być nie w porządku? Jeśli nie popełniam większych grzechów, tylko takie drobne, codzienne... takie, które popełniają wszyscy, to czy tego nie można właśnie nazywać byciem w porządku? Gdyby wszyscy tak postępowali jak ja, to faktycznie – można by było zamknąć więzienia!

Posłuchaj jednak: Czy naprawdę chrześcijaństwo miałoby polegać na „nie popełnianiu większych przestępstw” ? Czy przypadkiem te „większe przestępstwa” nie pojawiają się zwykle wśród takich ludzi, dla których chrześcijaństwo, to zbiór wielu nieobowiązkowych, czasem dość dziwacznych, praktyk religijnych? No i to nudne pilnowanie się, żeby trzymać standardowy fason, nie wykluczający oczywiście „drobnych wpadek” (którymi nie warto się przejmować), jak np: jakichś kłamstewek, intryg i kłótni, jakichś drobnych oszustw, świństewek oraz imprez, po których musimy mieć całą niedzielę, aby dojść do siebie...

Chyba nie trudno spostrzec, że w takim wymyślonym przez nas chrześcijaństwie brakuje najważniejszego: brakuje Chrystusa.

Bo Chrześcijaństwo to prawdziwa i żywa więź z Chrystusem. To rozmowa z Nim, to odkrycie Jego Miłości, która przebacza właśnie te drobne, codzienne wpadki, które tak rozwalają nam życie rodzinne i płoszą pokój serca. Chrześcijaństwo to randki (tak tak!), to spotkania z zakochanym w tobie Chrystusem w Sakramentach, na które to spotkania On czeka z radością i często przekazuje ci jakąś niespodziewaną myśl, jakąś wskazówkę... A ta wskazówka czasem rzutuje na całe twoje życie, albo jest światłem w konflikcie, którym się dręczysz...

Chrześcijaństwo to radość, że nasze zmagania, to droga, która nas zaprowadzi do Nieba! Do prawdziwego szczęścia!

To dlatego w dzisiejszej Ewangelii Jezus prosi faryzeuszów, aby się opamiętali i przypomnieli sobie, że w postach, dobrych uczynkach i w modlitwie chodzi o prawdziwy kontakt z Bogiem, bo inaczej są one parodią organizowaną na własną chwałę, co się może skończyć nawet potępieniem... jak wszelkie kłamstwo i każda promocja fikcji.

Praktyki pokutne są powrotem do rzeczywistości, do przyznania się, że czasem chcemy konkurować z Bogiem, zamiast Go kochać i słuchać z pokorą!

Na koniec sensacyjna ciekawostka z Meksyku. W mieście Ciudad Juarez, zaliczanym do najniebezpieczniejszych miast świata, położonym na granicy z USA, zaobserwowano zaskakujący, bo 10-krotny spadek zabójstw. Gdy dotąd ginęło tam z rąk kartelów narkotykowych średnio około 3 i pół tysiąca osób rocznie, to obecnie jest mniej niż 300. Spadek liczby zabójstw rozpoczął się w roku 2013, gdy zaczęto budować w różnych punktach miasta kaplice adoracji, aby w nich adorować Chrystusa przez cały dzień i całą noc. Jest już ich kilkadziesiąt. I jeszcze coś! Równocześnie wzrosła 10-krotnie liczba kandydatów do kapłaństwa w tamtejszym seminarium! Ciudad Juarez się modli i przemienia !

Oto cel naszego wielkopostnego nawrócenia: aby Chrystus mógł wejść do naszego życia i je przemienić!

Dobrego dnia!


© Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka


Our website is protected by DMC Firewall!